Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (417 entries)

en: Allan Jardine for <a href="%s">DataTables</a>,
fr: Allan Jardine pour <a href="%s">DataTables</a>,

en: the translators in the <a href="%s">Plugin Directory</a>,
fr: les traducteurs dans le <a href="%s">répertoire Plugin</a>,

en: In the User Options, every TablePress user can choose the position of the plugin in his WordPress admin menu.
fr: Dans les options utilisateur, chaque utilisateur TablePress peut choisir la position de l'extension dans son menu d'administration WordPress.

en: If WP-Table Reloaded is installed on this site, the &#8220;WordPress database&#8221; option is recommended.
fr: Si WP-Table Reloaded est installé sur ce site, l'option &#8220;Base de données WordPress&#8221; est recommandée.

en: If you want to import tables from another site, create a &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221; there and upload it below, after choosing &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221;.
fr: Si vous voulez importer des tableaux provenant d'un autre site, créez un &#8220;fichier image de WP-Table Reloaded&#8221; et importez-le ci-dessous après avoir choisi &#8220;Fichier image WP-Table Reloaded&#8221;.

en: WordPress database
fr: Base de données de WordPress

en: WP-Table Reloaded Dump File
fr: Fichier image de WP-Table Reloaded

en: Import tables
fr: Importer des tableaux

en: Import styling
fr: Importer les styles

en: Try to automatically convert the &#8220;Custom CSS&#8221; code from the &#8220;Plugin Options&#8221; screen of WP-Table Reloaded.
fr: Essayer de convertir automatiquement le code &#8220;CSS personnalisé&#8221; depuis l'écran des &#8220;Options de l'extension&#8221; de WP-Table Reloaded.

en: TablePress Feature: Import from WP-Table Reloaded
fr: Fonctionnalité de TablePress : Import depuis WP-Table Reloaded.

en: To embed this table into a post or page, use this Shortcode:
fr: Pour intégrer ce tableau dans un article ou page, utilisez ce raccourci :

en: Thank you very much! Your donation is highly appreciated. You just contributed to the further development of TablePress!
fr: Merci beaucoup ! Votre don est très apprécié. Vous contribuez simplement à la poursuite du développement de TablePress !

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: Thank you for using TablePress for the first time!
fr: Merci d'utiliser TablePress pour la première fois !

en: If you encounter any questions or problems, please visit the <a href="%1$s">FAQ</a>, the <a href="%2$s">documentation</a>, and the <a href="%3$s">Support</a> section on the <a href="%4$s">plugin website</a>.
fr: Si vous rencontrez un problème ou que vous avez une question, merci de visiter les rubriques <a href="%1$s">FAQ</a>, <a href="%2$s">Documentation</a> et <a href="%3$s">Support</a> sur le <a href="%4$s">Site de l'Extension</a>.

en: Hide this message
fr: Cacher ce message

en: Attention!
fr: Attention !

en: You have activated the plugin WP-Table Reloaded, which can not be used together with TablePress.
fr: Vous avez activé l'extension WP-Table Reloaded qui ne peut pas être utilisée en même temps que TablePress.

en: It is strongly recommended that you switch from WP-Table Reloaded to TablePress, which not only fixes many problems, but also has more and better features than WP-Table Reloaded.
fr: Il est hautement recommandé de basculer de WP-Table Reloaded vers TablePress, qui ne corrige pas seulement de nombreux bugs, mais a également plus de fonctionnalités que WP-Table Reloaded.

en: Import your tables from WP-Table Reloaded
fr: Importez vos tableaux de WP-Table Reloaded

en: Tobias Bäthge, developer of TablePress
fr: Tobias Bäthge, développeur de TablePress

en: <a href="%s">Donations</a> help me to continue user support and development of this <em>free</em> software &mdash; things for which I spend countless hours of my free time! Thank you very much!
fr: Les <a href="%s">dons</a> m'aident à continuer le support utilisateur et le développement de ce logiciel <em>libre</em> &mdash; Choses pour lesquelles je donne des heures de temps libre sans compter ! Merci beaucoup !

en: Sincerly, Tobias
fr: Sincèrement, Tobias

en: I already donated.
fr: J'ai déjà fait un don.

en: Thank you for updating to TablePress %s!
fr: Merci d'avoir mis à jour TablePress %s !

en: Please read the <a href="%s">release announcement</a> for more information.
fr: Merci de lire les <a href="%s">annonces de la release</a> pour plus d'information.

en: If you like the new features and enhancements, <a href="%s">giving a donation</a> towards the further support and development of TablePress is recommended. Thank you!
fr: Si vous aimez les nouvelles fonctionnalités et améliorations, nous vous recommandons de <a href="%s">faire un don</a> qui permet le maintient du développement et du support de TablePress. Merci à vous !

en: The table was deleted successfully. | The tables were deleted successfully.
fr[0]: Le tableau a été supprimé avec succès.
fr[1]: Les tableaux ont été supprimés avec succès.

en: Error: The table could not be copied.
fr: Erreur : Le tableau ne peut pas être copié.

en: Error: You did not specify a valid table ID.
fr: Erreur : Vous n'avez pas donné un ID de tableau valide.

en: Error: This bulk action is invalid!
fr: Erreur : Cette action groupée est invalide !

en: Error: You did not select any tables!
fr: Erreur : Vous n'avez sélectionné aucun tableau !

en: Notice: Not all selected tables could be deleted!
fr: Note : Tous les tableaux ne peuvent pas être supprimés !

en: Notice: Not all selected tables could be copied!
fr: Note : Tous les tableaux ne peuvent pas être copiés !

en: The tables were imported successfully.
fr: Les tableaux ont été importés avec succès.

en: The tables were imported successfully from WP-Table Reloaded.
fr: Les tableaux ont été importés avec succès depuis WP-Table Reloaded.

en: Tables
fr: Tableaux

en: This is a list of your tables.
fr: Ceci est la liste de vos tableaux.

en: Click the corresponding links within the list to edit, copy, delete, or preview a table.
fr: Cliquer sur le lien correspondant dans la liste pour éditer, copier, supprimer ou avoir un aperçu du tableau.

en: Each table has a unique ID that needs to be adjusted in that Shortcode.
fr: Chaque tableau possède un ID unique qui doit être appelé par son raccourci.

en: Author
fr: Auteur

en: Last Modified By
fr: Dernière modification par

en: Edit &#8220;%s&#8221;
fr: Editer &#8220;%s&#8221;

en: Copy &#8220;%s&#8221;
fr: Copier &#8220;%s&#8221;

en: Copy
fr: Copier

en: Export &#8220;%s&#8221;
fr: Exporter &#8220;%s&#8221;

en: Delete &#8220;%s&#8221;
fr: Supprimer &#8220;%s&#8221;

en: Bulk Actions
fr: Actions groupées

en: Apply
fr: Appliquer

en: You should <a href="%s">import</a> a table to get started!
fr: Vous devez <a href="%s">importer</a> un tableau pour commencer !

en: Options saved successfully.
fr: Options sauvegardées avec succès.

en: Options saved successfully, but &#8220;Custom CSS&#8221; was not saved to file.
fr: Options sauvegardées avec succès, mais le fichier de &#8220;CSS personnalisé&#8221; n'a pas été sauvegardé.

en: Error: Options could not be saved.
fr: Erreur : les options ne peuvent pas être sauvegardées.

en: The WP-Table Reloaded &#8220;Custom CSS&#8221; was imported successfully.
fr: Le &#8220;CSS personnalisé&#8221; de WP-Table Reloaded a été importé avec succès.

en: Frontend Options
fr: Options Frontend

en: User Options
fr: Options utilisateur

en: TablePress has several options which affect the plugin&#8217;s behavior in different areas.
fr: TablePress a plusieurs options qui affectent le comportement de l'extension à différents endroits.

en: Frontend Options influence the styling of tables in pages, posts, or text widgets, by defining which CSS code shall be loaded.
fr: Les options Frontend influencent le style des tableaux dans les pages, les articles ou les textes widget en définissant quel code CSS doit être chargé.

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Top-Level (top)
fr: Niveau racine (haut)

en: Top-Level (middle)
fr: Niveau racine (milieu)

en: Top-Level (bottom)
fr: Niveau racine (bas)

en: Admin menu entry
fr: Entrée du menu d'Administration

en: TablePress shall be shown in this section of my admin menu: %s
fr: TablePress doit être montré dans cette partie du menu d'administration : %s

en: Attention: Further action is required to save the changes to your &#8220;Custom CSS&#8221;!
fr: Attention : l'action suivante est requise pour sauvegarder les changements de votre &#8220;CSS personnalisé&#8221; !

en: Due to the configuration of your server, TablePress was not able to automatically save your &#8220;Custom CSS&#8221; to a file.
fr: En raison de la configuration de votre serveur, TablePress n'a pas pu sauvegarder votre &#8220;CSS personnalisé&#8221; dans un fichier.

en: To try again with the same method that you use for updating plugins or themes, please fill out the &#8220;%s&#8221; form below.
fr: Pour essayer avec la même méthode utilisée que celle pour mettre à jour les extensions ou les thèmes, merci de remplir le formulaire &#8220;%s&#8221; ci-dessous.

en: Connection Information
fr: Informations de connexion

en: To proceed without trying to save the &#8220;Custom CSS&#8221; to a file, click the button below.
fr: Pour procéder sans essayer de sauvegarder votre &#8220;CSS personnalisé&#8221; dans un fichier, cliquez sur le bouton ci-dessous.

en: Your &#8220;Custom CSS&#8221; will then be loaded inline.
fr: Votre &#8220;CSS personnalisé&#8221; va alors être chargé inline.

en: Proceed without saving &#8220;Custom CSS&#8221; to a file
fr: Procéder sans sauvegarder le &#8220;CSS personnalisé&#8221; dans un fichier

[ctx: button]
en: Import from WP-Table Reloaded
fr: Importer depuis WP-Table Reloaded

en: You can import your existing tables and &#8220;Custom CSS&#8221; from WP-Table Reloaded into TablePress.
fr: Vous pouvez importer vos tables existantes et votre &#8220;CSS personnalisé&#8221; depuis WP-Table Reloaded dans TablePress.

en: Please follow the <a href="%s">migration guide</a> to move your tables and then deactivate WP-Table Reloaded!
fr: Merci de suivre le <a href="%s">guide de migration</a> pour déplacer vos tables et désactiver WP-Table Reloaded !

[ctx: row action]
en: Export
fr: Exporter

[ctx: bulk action]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: bulk action]
en: Export
fr: Exporter

[ctx: bulk action]
en: Delete
fr: Supprimer

en: Do you really want to uninstall TablePress and delete ALL data?
fr: Voulez-vous vraiment désinstaller TablePress et supprimer TOUTES ses données ?

en: &#8220;Custom CSS&#8221; (<a href="%s">Cascading Style Sheets</a>) can be used to change the styling or layout of a table.
fr: &#8220;CSS personnalisé&#8221; (<a href="%s">Cascading Style Sheets</a>) peut être utilisé pour changer l'apparence ou l'agencement d'une table.

en: You can get styling examples from the <a href="%s">FAQ</a>.
fr: Vous pouvez obtenir des exemples d'apparences depuis la <a href="%s">FAQ</a>.

en: Information on available CSS selectors can be found in the <a href="%s">documentation</a>.
fr: Vous trouverez les informations sur les sélecteurs CSS disponibles dans la <a href="%s">documentation</a>.

en: Please note that invalid CSS code will be stripped, if it can not be corrected automatically.
fr: Notez que tout code CSS invalide sera supprimé s'il ne peut être corrigé automatiquement.

en: Uninstalling <strong>will permanently delete</strong> all TablePress tables and options from the database.
fr: Désinstaller <strong>va définitivement supprimer</strong> toutes les tables de TablePress et ses options de la base de données.

en: It is recommended that you create a backup of the tables (by exporting the tables in the JSON format), in case you later change your mind.
fr: Il est recommandé de faire une sauvegarde des tables (en exportant les tables dans le format JSON), dans le cas où vous changeriez d'avis plus tard.

en: Be very careful with this and only click the button if you know what you are doing!
fr: Faites très attention avec ceci, ne cliquez sur le bouton que si vous savez ce que vous faites !

en: No problem! I still hope you enjoy the benefits that TablePress adds to your site. If you should change your mind, you&#8217;ll always find the &#8220;Donate&#8221; button on the <a href="%s">TablePress website</a>.
fr: Pas de problème ! J'espère que vous appréciez les avantages que TablePress apporte à votre site. Si toutefois vous changez d'avis, vous trouverez toujours le bouton pour faire un don sur le <a href="%s">Site de TablePress</a>.

en: Hi, my name is Tobias, I&#8217;m the developer of the TablePress plugin.
fr: Bonjour, mon nom est Tobias, je suis le développeur de l'extension TablePress.

en: Thanks for using it! You&#8217;ve installed TablePress over a month ago.
fr: Merci de m'utiliser ! Vous avez installé TablePress il y a un mois maintenant.

en: Sure, I&#8217;ll buy you a coffee and support TablePress!
fr: Bien sûr, je vais vous acheter un café et supporter TablePress !

en: No, thanks. Don&#8217;t ask again.
fr: Non, désolé. Ne me redemandez plus.

en: The copied table has the table ID &#8220;%s&#8221;.
fr: Le tableau copié a l'ID &#8220;%s&#8221;.

en: You will manually need to remove the plugin&#8217;s files from the plugin folder afterwards.
fr: Ensuite, vous devrez effacer manuellement les fichiers de l'extension dans le dossier des extensions.

en: Select Bulk Action
fr: Sélectionner une action groupée

en: Before doing this, it is highly recommended to read the <a href="%s">migration guide</a> on the TablePress website.
fr: Avant de faire cela, il est fortement recommandé de lire le <a href="%s">guide de migration</a> sur le site de TablePress.

en: Import all tables and their settings from WP-Table Reloaded.
fr: Importer tous les tableaux et leurs paramètres depuis WP-Table Reloaded.

en: <span class="description">(recommended)</span>
fr: <span class="description">(recommandé)</span>

en: If everything works and you are satisfied with the results of managing your %s table, isn&#8217;t that worth a coffee or two? | If everything works and you are satisfied with the results of managing your %s tables, isn&#8217;t that worth a coffee or two?
fr[0]: Si tout fonctionne et que vous êtes satisfaits des résultats de la gestion de votre tableau %s, cela ne vaut-il pas le prix d'un café ou deux ?
fr[1]: Si tout fonctionne et que vous êtes satisfaits des résultats de la gestion de vos tableaux %s, cela ne vaut-il pas le prix d'un café ou deux ?

en: Are you really sure?
fr: Etes-vous vraiment sûrs ?

en: Proceed without saving a file
fr: Procéder sans enregistrer dans un fichier

note: Description of the plugin/theme
en: Embed beautiful and feature-rich tables into your posts and pages, without having to write code.
fr: Intégrer de beaux tableaux pleins de fonctions dans vos articles et vos pages, sans avoir à écrire du code.

en: Load these &#8220;Custom CSS&#8221; commands to influence the table styling:
fr: Charger ces commandes de « CSS personnalisé » pour modifier le style du tableau :

en: You should <a href="%s">add</a> a table to get started!
fr: Vous devez <a href="%s">ajouter</a> un tableau pour commencer !

en: Show Shortcode
fr: Afficher le code court

en: Show a preview of &#8220;%s&#8221;
fr: Afficher l’aperçu de « %s »

en: Then you can edit your data or change the structure of your table (e.g. by inserting, deleting, moving, or swaping rows or columns or sorting them) and select specific table features like alternating row colors or whether to print the name or description, if you want.
fr: Vous pouvez alors éditer vos données ou changer la structure du tableau (ex. insérer, effacer, déplacer ou intervertir des lignes ou colonnes ou encore classer les données) et sélectionner des spécificités d'un tableau telles que l'alternance de couleur sur les lignes, l'affichage ou non de son nom ou de sa description si vous le souhaitez.

en: To easily add a link or an image to a cell, use the provided buttons.
fr: Pour ajouter simplement une image ou un lien dans une cellule, utilisez les boutons dédiés.

en: Those will ask you for the necessary information and and corresponding HTML code will be added to the cell automatically.
fr: Cela va vous demander toutes les informations nécessaires et le code HTML va être automatiquement ajouté à la cellule.

en: To insert a table into a page, post, or text widget, copy its Shortcode %s and paste it at the desired place in the editor.
fr: Pour insérer un tableau dans une page, un article ou un texte widget, copier le raccourci %s et collez-le à l'endroit souhaité dans votre éditeur.

en: You can also click the &#8220;%s&#8221; button in the editor toolbar to select and insert a table.
fr: Vous pouvez également cliquer sur le bouton &#8220;%s&#8221; dans la barre d'outil de votre éditeur pour sélectionner ou insérer un tableau.

en: The plugin ships with default CSS stylesheets, which can be customized with own code or replaced with other stylesheets.
fr: L'extension est fournie avec une feuille de style CSS par défaut qui peut être personnalisée avec votre propre code ou remplacée par d'autres feuilles de style.

en: For this, each table is given certain CSS classes that can be used as CSS selectors.
fr: Pour cela, chaque tableau est donné avec des classes CSS spécifiques qui peuvent être utilisées comme des sélecteurs CSS.

en: Please see the <a href="%s">documentation</a> for a list of these selectors and for styling examples.
fr: Merci de vous rendre sur la <a href="%s">documentation</a> pour obtenir une liste de ces sélecteurs et d'exemples de styles.

en: More information about TablePress can be found on the <a href="%s">plugin&#8217;s website</a> or on its page in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
fr: Vous trouverez plus d'informations à propos de TablePress sur le <a href="%s">site web de l'extension</a> ou sur sa propre page dans le <a href="%s">Répertoire des Extensions de WordPress</a>

en: This plugin was written and developed by <a href="%s">Tobias Bäthge</a>.
fr: Cette extension a été écrite et développée par <a href="%s">Tobias Bäthge</a>.

en: It is licensed as Free Software under GNU General Public License 2 (GPL 2).
fr: Cette extension est un Logiciel Libre sous licence GNU General Public License 2 (GPL 2).

en: If you like the plugin, <a href="%s"><strong>giving a donation</strong></a> is recommended.
fr: Si vous aimez cette extension, merci de <a href="%s"><strong>faire un don</strong></a>.

en: Please rate and review the plugin in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
fr: Merci de noter et évaluer cette extension dans le <a href="%s">Répertoire des Extensions de WordPress</a>.

en: Donations and good ratings encourage me to further develop the plugin and to provide countless hours of support. Any amount is appreciated! Thanks!
fr: Les dons et les bonnes évaluations m'encourage à encore plus développer cette extension et à assurer des heures de support sans compter. Toute aide est appréciée ! Merci !

en: <a href="%s">Support</a> is provided through the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
fr: Le <a href="%s">support</a> est assuré via le <a href="%s">Forum de support WordPress</a>.

en: If you do not find an answer there, please <a href="%s">open a new thread</a> in the WordPress Support Forums.
fr: Si vous ne trouvez pas votre réponse ici, merci de <a href="%s">créer un nouveau sujet</a> sur le forum de support de WordPress.

en: Please provide this information in bug reports and support requests.
fr: Merci de remonter l'information dans les rapports de bug et dans les demandes de support.

en: Special Thanks go to:
fr: Remerciements particuliers pour :

en: Error: The table could not be added.
fr: Erreur : Le tableau ne peut pas être ajouté.

en: Add Table
fr: Ajouter un tableau

en: To add a new table, enter its name, a description (optional), and the number of rows and columns into the form below.
fr: Pour ajouter un nouveau tableau, entrer son nom, une description (optionnelle), et le nombre de lignes et colonnes dans le formulaire ci-dessous.

en: You can always change the name, description, and size of your table later.
fr: Vous pourrez toujours changer le nom, la description, et la taille de votre tableau ultérieurement.

en: Table Name
fr: Nom du tableau

en: The name or title of your table.
fr: Le nom ou titre de votre tableau.

en: (optional)
fr: (optionnel)

en: A description of the contents of your table.
fr: Une description du contenu de votre tableau.

en: Number of Rows
fr: Nombre de lignes

en: This field must contain a positive number.
fr: Le champ doit contenir un nombre positif.

en: The number of rows in your table.
fr: Nombre de lignes dans votre tableau.

en: Number of Columns
fr: Nombre de colonnes

en: The number of columns in your table.
fr: Nombre de colonnes dans votre tableau.

en: The table was saved successfully.
fr: Le tableau a correctement été enregistré.

en: The table was added successfully.
fr: Le tableau a correctement été ajouté.

en: The table was imported successfully.
fr: Le tableau a correctement été importé.

en: The table was imported successfully from WP-Table Reloaded.
fr: Le tableau a correctement été importé depuis WP-Table Reloaded.

en: Error: The table could not be saved.
fr: Erreur : Le tableau ne peut pas être enregistré.

en: Error: The table could not be deleted.
fr: Erreur: Le tableau ne peut pas être supprimé.

en: The table was saved successfully, and the table ID was changed.
fr: Le tableau a correctement été enregistré, et son ID a été changé.

en: The table was saved successfully, but the table ID could not be changed!
fr: Le tableau a correctement été enregistré, mais son ID n'a pas pu être changé !

en: You can not delete all table rows!
fr: Vous ne pouvez pas supprimer toutes les lignes du tableau !

en: You can not delete all table columns!
fr: Vous ne pouvez pas supprimer toutes les colonnes du tableau !

en: You did not select any rows!
fr: Vous n'avez pas sélectionné de lignes !

en: You did not select any columns!
fr: Vous n'avez pas sélectionné de colonnes !

en: The value for the number of rows is invalid!
fr: La valeur donnée pour le nombre de lignes est invalide !

en: The value for the number of columns is invalid!
fr: La valeur donnée pour le nombre de colonnes est invalide !

en: Do you really want to delete the selected row? | Do you really want to delete the selected rows?
fr[0]: Voulez-vous vraiment supprimer la ligne sélectionnée ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment supprimer les lignes sélectionnées ?

en: Do you really want to delete the selected column? | Do you really want to delete the selected columns?
fr[0]: Voulez-vous vraiment supprimer la colonne sélectionnée ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment supprimer les colonnes sélectionnées ?

en: To combine cells within a column, click into the cell below the cell that has the content the combined cells shall have.
fr: Pour combiner des cellules en une colonne, cliquer dans la cellule qui suit celle qui contient les données à combiner.

en: To combine cells within a row, click into the cell to the right of the cell that has the content the combined cells shall have.
fr: Pour combiner des cellules en une ligne, cliquer dans la cellule qui suit celle qui contient les données à combiner.

en: Please click into the cell that you want to add a link to.
fr: Merci de cliquer sur la cellule dans laquelle un lien doit être ajouté.

en: You can then enter the Link URL and Text or choose an existing page or post.
fr: Vous pouvez maintenant entrer un lien URL et texte ou choisir dans vos pages ou articles.

en: Please click into the cell that you want to add an image to.
fr: Merci de cliquer sur la cellule dans laquelle vous voulez ajouter une image.

en: The Media Library will open, where you can select or upload the desired image or enter the image URL.
fr: La bibliothèque de Médias va s'ouvrir, vous pourrez alors sélectionner ou envoyer votre image ou entrer l'URL d'une image.

en: Click the &#8220;%s&#8221; button to insert the image.
fr: Cliquer sur les boutons &#8220;%s&#8221; pour insérer une image.

en: The changes to this table were not saved yet and will be lost if you navigate away from this page.
fr: Les changements de ce tableau ne sont pas sauvegardés et seront perdus si vous quittez cette page.

en: The Table Preview is being loaded...
fr: L'aperçu du tableau est en cours de chargement...

en: The Table Preview could not be loaded.
fr: L'aperçu du tableau ne peut pas être chargé.

en: Saving successful
fr: Enregistrement réussi

en: Saving failed
fr: Echec d'enregistrement

en: Changes are being saved...
fr: Les changements sont en cours d'enregistrement...

en: The Table ID field can not be empty. Please enter a Table ID!
fr: Le champ de l'ID du tableau ne peut pas être vide. Merci de saisir un ID de tableau !

en: The Table ID &#8220;0&#8221; is not supported. Please enter a different Table ID!
fr: L'ID de tableau &#8220;0&#8221; n'est pas autorisé. Merci de saisir un ID de tableau différent !

en: Do you really want to change the Table ID? All Shortcodes for this table in your pages and posts will have to be adjusted!
fr: Voulez-vous vraiment changer l'ID du tableau ? Toutes les références à l'ancien raccourci dans vos pages et articles devront être revues !

en: The entered value in the field &#8220;Extra CSS classes&#8221; is invalid.
fr: La valeur saisie dans le champ &#8220;Extra classes CSS &#8221; est invalide.

en: The entered value in the field &#8220;Pagination Entries&#8221; is not a number.
fr: La valeur entrée dans le champ &#8220;Entrées de Pagination&#8221; n'est pas un nombre.

en: Sort ascending
fr: Tri ascendant

en: Sort descending
fr: Tri descendant

en: You can not add rowspan to the first row!
fr: Vous ne pouvez pas ajouter une combinaison de lignes dès la première ligne !

en: You can not add colspan to the first column!
fr: Vous ne pouvez pas ajouter une combinaison de colonnes dès la première colonne !

en: You can not connect cells into the table head row!
fr: Vous ne pouvez pas combiner les cellules avec celles de la ligne d'en-tête du tableau !

en: You can not connect cells out of the table foot row!
fr: Vous ne pouvez pas combiner les cellules avec celles de la ligne de pied de tableau !

en: Table Information
fr: Informations du tableau

en: Table Content
fr: Contenu du tableau

en: Table Manipulation
fr: Manipulation du tableau

en: Table Options
fr: Options du tableau

en: Features of the DataTables JavaScript library
fr: Contenu de la bibliothèque JavaScript DataTables

en: Table ID
fr: ID du tableau

en: The Table ID can only consist of letters, numbers, hyphens (-), and underscores (_).
fr: L'ID d'un tableau peut uniquement contenir des lettres, des nombres, des tirets (-) et des soulignés (_).

en: Shortcode
fr: Raccourci

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: %1$s by %2$s
fr: %1$s par %2$s

en: Insert Link
fr: Insérer un lien

en: Insert Image
fr: Insérer une image

en: Advanced Editor
fr: Editeur avancé

en: Combine cells
fr: Combiner des cellules

en: in a column (rowspan)
fr: En une colonne (rowspan)

en: in a row (colspan)
fr: En une ligne (colspan)

en: Help on combining cells
fr: Aide sur la combinaison de cellules

en: Table cells can span across more than one column or row.
fr: Les cellules d'un tableau peuvent être combinées depuis plusieurs colonnes ou lignes.

en: Combining consecutive cells within the same row is called &#8220;colspanning&#8221;.
fr: Combiner plusieurs cellules consécutives dans une même ligne est appelé &#8220;colspanning&#8221;.

en: Combining consecutive cells within the same column is called &#8220;rowspanning&#8221;.
fr: Combiner plusieurs cellules consécutives depuis une même colonne est appelé &#8220;rowspanning&#8221;.

en: To combine adjacent cells in a row, add the keyword <code>#colspan#</code> to the cell to the right of the one with the content for the combined cell by using the corresponding button.
fr: Pour combiner des cellules adjacentes, ajouter le mot clef <code>#colspan#</code> dans la cellule à droite de la première qui contient les données à combiner en utilisant le bouton correspondant.

en: To combine adjacent cells in a column, add the keyword <code>#rowspan#</code> to the cell below the one with the content for the combined cell by using the corresponding button.
fr: Pour combiner des cellules en une colonne, utilisez le mot clef <code>#rowspan#</code> dans la cellule sous la cellule qui contient les données à combiner en utilisant le bouton correspondant.

en: Repeat this to add the keyword to all cells that shall be connected.
fr: Répéter cette opération à toutes les cellules qui ont besoin d'être combinées.

en: Be aware that the functions of the DataTables JavaScript library will not work on tables which have combined cells.
fr: Prenez note que les fonctions de la librairie DataTables JavaScript ne fonctionneront pas dans les tableaux qui ont des cellules combinées.

en: Selected rows
fr: Lignes sélectionnées

en: Hide
fr: Cacher

en: Selected columns
fr: Colonnes sélectionnées

en: Insert
fr: Insérer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Add %s row(s)
fr: Ajouter %s ligne(s)

en: Add
fr: Ajouter

en: Add %s column(s)
fr: Ajouter %s colonne(s)

en: To use the Table Manipulation features, JavaScript needs to be enabled in your browser.
fr: Pour que les opérations de manipulation d'un tableau fonctionnent, vous devez activer le JavaScript sur votre navigateur.

en: Other Actions
fr: Autres actions

en: Delete Table
fr: Supprimer le tableau

en: Export Table
fr: Exporter le tableau

en: Cancel
fr: Annuler

en: OK
fr: Valider

en: Table Head Row
fr: Ligne d'en-tête du tableau

en: The first row of the table is the table header.
fr: La première ligne du tableau est l'en-tête.

en: Table Foot Row
fr: Ligne de pied du tableau

en: The last row of the table is the table footer.
fr: La dernière ligne du tableau est le pied.

en: Alternating Row Colors
fr: Alterner les couleurs

en: The background colors of consecutive rows shall alternate.
fr: La couleur de fond des lignes consécutives devrait alterner.

en: Row Hover Highlighting
fr: Mise en surbrillance du survol d'une ligne

en: Highlight a row while the mouse cursor hovers above it by changing its background color.
fr: Met en surbrillance la ligne que survole le pointeur de la souris en changeant sa couleur de fond.

en: above
fr: au dessus

en: below
fr: au dessous

en: Extra CSS Classes
fr: Classes CSS Additionnelles

en: This field can only contain letters, numbers, spaces, hyphens (-), and underscores (_).
fr: Le champ peut uniquement contenir des lettres, des nombres, des espaces, des tirets (-) et des soulignés (_).

en: Additional CSS classes for styling purposes can be entered here.
fr: Vous pouvez entrer ici des classes CSS additionnelles pour compléter le style.

en: This is NOT the place to enter <a href="%s">Custom CSS</a> code!
fr: Ce n'est PAS l'endroit pour entrer du code <a href="%s">CSS personnalisé</a> !

en: These features and options are only available, when the &#8220;%1$s&#8221; checkbox in the &#8220;%2$s&#8221; section is checked.
fr: Ces fonctions et options sont uniquement disponibles lorsque la case à cocher du &#8220;%1$s&#8221; dans la section &#8220;%2$s&#8221; est cochée.

en: Use DataTables
fr: Utilise DataTables

en: Use the following features of the DataTables JavaScript library with this table:
fr: Utiliser les fonctions suivantes de la librairie JavaScript DataTables pour ce tableau :

en: Sorting
fr: Trier

en: Enable sorting of the table by the visitor.
fr: Active la possibilité au visiteur de trier le tableau.

en: Search/Filtering
fr: Chercher/Filtrer

en: Enable the visitor to filter or search the table. Only rows with the search word in them are shown.
fr: Active la possibilité au visiteur de filtrer ou chercher dans le tableau. Seules les lignes avec le mot cherché sont montrées.

en: Enable pagination of the table (viewing only a certain number of rows at a time) by the visitor.
fr: Active la pagination du tableau (montre un certain nombre de lignes à la fois) par le visiteur.

en: Pagination Length Change
fr: Changer la longueur de pagination

en: Allow the visitor to change the number of rows shown when using pagination.
fr: Permet au visiteur de changer le nombre de lignes lorsque la pagination est active.

en: Horizontal Scrolling
fr: Défilement horizontal

en: Enable horizontal scrolling, to make viewing tables with many columns easier.
fr: Active le défilement horizontal, pour faciliter la lecture du tableau avec de nombreuses colonnes.

en: Custom Commands
fr: Commandes personnalisées

en: Additional parameters from the <a href="http://www.datatables.net/">DataTables documentation</a> to be added to the JS call.
fr: Paramètres supplémentaires qui peuvent être ajoutés aux appels JS depuis la <a href="http://www.datatables.net/">documentation des DataTables</a>.

en: For advanced use only.
fr: Utilisation avancée seulement.

en: On this screen, you can edit the content and structure of the table with the ID %s.
fr: Sur cet écran, vous pouvez éditer le contenu et la structure de la table ayant pour ID %s.

en: For example, you can insert things like text, images, or links into the table, or change the used table features. You can also insert, delete, move, hide, and swap columns and rows.
fr: Par exemple, vous pouvez insérer du texte, des images ou des liens dans le tableau, ou changer les propriétés du tableau. Vous pouvez également insérer, supprimer, déplacer, cacher et intervertir les colonnes et les lignes.

en: To insert the table into a page, post, or text widget, copy the Shortcode %s and paste it at the desired place in the editor.
fr: Pour insérer le tableau dans une page, un article ou un texte widget, copier le raccourci %s et collez-le à l'endroit souhaité dans votre éditeur.

en: List of Tables
fr: Liste des tableaux

en: This is a list of all available tables.
fr: C'est la liste de tous les tableaux disponibles

en: You may insert a table into a post or page here.
fr: C'est ici que vous devez insérer un tableau dans votre article ou page.

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fr: Résultats de recherche pour &#8220;%s&#8221;

en: Search Tables
fr: Rechercher

en: (no description)
fr: (pas de description)

en: No tables found.
fr: Aucun tableau trouvé.

en: You should add or import a table on the TablePress screens to get started!
fr: Pour commencer, vous devez créer ou importer un tableau depuis l'écran de TablePress !

en: Error: The export failed.
fr: Erreur : L'export a échoué.

en: Error: This table could not be loaded!
fr: Erreur : Ce tableau ne peut pas être chargé !

en: Error: The ZIP file could not be created.
fr: Erreur : Le fichier ZIP ne peut pas être créé.

en: Export Tables
fr: Exporter des tableaux

en: Exporting a table allows you to use it in other programs, like spreadsheets applications.
fr: Exporter un tableau vous permet de l'utiliser dans d'autres programmes, comme des tableurs.

en: Regularly exporting tables is also recommended as a backup of your data.
fr: Exporter régulièrement vos tableaux est recommandé en guise de sauvegarde de vos données.

en: To export, select the tables and the desired export format.
fr: Pour exporter, sélectionner les tableaux ainsi que le format désiré.

en: If you choose more than one table, the exported files will automatically be stored in a ZIP archive file.
fr: Si vous choisissez plus d'un tableau, les fichiers exportés seront automatiquement stockés dans un fichier archive ZIP.

en: Be aware that for the CSV and HTML formats only the table data, but no table options are exported!
fr: Attention : dans le format CSV et HTML, aucune propriété du tableau n'est prise en compte, seules ses données en elles-même sont exportées.

en: For the JSON format, the table data and the table options are exported.
fr: Pour le format JSON, les données et ses propriétés sont exportées.

en: Tables to Export
fr: Tableaux à exporter

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Export Format
fr: Format d'export

en: CSV Delimiter
fr: Délimiteur CSV

en: (Only needed for CSV export.)
fr: (nécessaire uniquement pour l'export CSV)

en: ZIP file
fr: Fichier ZIP

en: Create a ZIP archive.
fr: Créer une archive ZIP.

en: (Mandatory if more than one table is selected.)
fr: (obligatoire si plus d'un tableau est sélectionné)

en: Note: Support for ZIP file creation seems not to be available on this server.
fr: Note : Le support de création de fichiers ZIP ne semble pas disponible sur ce serveur.

en: Error: You did not select what to import from WP-Table Reloaded!
fr: Erreur : Vous n'avez pas sélectionné les éléments à importer depuis WP-Table Reloaded !

en: Error: The import failed.
fr: Erreur : L'import a échoué.

en: Error: Import of ZIP files is not available on this server.
fr: Erreur : L'import de fichiers ZIP n'est pas disponible sur ce serveur.

en: Error: The ZIP file could not be opened.
fr: Erreur : Le fichier ZIP ne peut pas être ouvert.

en: Error: The data in the ZIP file is invalid.
fr: Erreur : Les données dans le fichier ZIP sont invalides.

en: Error: The source for the import is invalid or could not be accessed.
fr: Erreur : La source à importer est invalide ou inaccessible.

en: Error: The data for the import is invalid.
fr: Erreur : Les données à importer sont invalides.

en: Error: Existing WP-Table Reloaded tables were not found in the database.
fr: Erreur : Des tableaux existants dans WP-Table Reloaded ont été trouvés dans la base de données.

en: Error: The tables from WP-Table Reloaded could not be imported.
fr: Erreur : Les tableaux en provenance de WP-Table Reloaded ne peuvent pas être importés.

en: Error: The WP-Table Reloaded Dump File could not be imported!
fr: Erreur : Le fichier image de WP-Table Reloaded ne peut pas être importé !

en: Import Tables
fr: Importer des tableaux

en: Import from WP-Table Reloaded
fr: Importer depuis WP-Table Reloaded

en: You can also import existing tables from the WP-Table Reloaded plugin below.
fr: Vous pouvez également importer des tableaux existants depuis l'extension WP-Table Reloaded ci-dessous.

en: To import a table, select and enter the import source in the following form.
fr: Pour importer un tableau, sélectionner la source à importer dans le formulaire suivant.

en: Import Source
fr: Source de l'import

en: File Upload
fr: Fichier à envoyer

en: File on server
fr: Fichier sur le serveur

en: Manual Input
fr: Entrée manuelle

en: Select file
fr: Sélectionner un fichier

en: You can import multiple tables by placing them in a ZIP file.
fr: Vous pouvez importer plusieurs tableaux en les mettant dans un fichier d'archive ZIP.

en: File URL
fr: URL du fichier

en: Server Path to file
fr: Chemin du serveur pour le fichier

en: Import data
fr: Importer des données

en: Import Format
fr: Format de l'import

en: Import of HTML files is not available on your server.
fr: L'import de fichiers HTML n'est pas disponible sur ce serveur.

en: Add as new table
fr: Ajouter comme un nouveau tableau

en: Replace existing table
fr: Remplacer le tableau existant

en: &mdash; Select &mdash;
fr: &mdash; Sélectionner &mdash;

en: To import all tables from a WP-Table Reloaded installation, choose the relevant import source below.
fr: Pour importer des tableaux depuis l'extension WP-Table Reloaded, choisir la source d'import ci-dessous.

en: The table was copied successfully. | The tables were copied successfully.
fr[0]: Le tableau a été copié avec succès.
fr[1]: Les tableaux ont été copiés avec succès.

en: Attention: You have enabled the usage of the DataTables JavaScript library for features like sorting, search, or pagination.
fr: Attention : Vous avez activé l'utilisation de la librairie JavaScript de DataTables ayant les fonctionnalités de tri, recherche ou pagination.

en: Unfortunately, these can not be used in tables with combined cells.
fr: Malheureusement, cela ne peut pas être utilisé dans une table ayant des cellules combinées.

en: Do you want to proceed and automatically turn off the usage of DataTables for this table?
fr: Voulez-vous valider la désactivation automatique de l'utilisation de DataTables pour cette table ?

en: Insert into Table
fr: Insérer dans la table

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: TablePress Feature: Moving rows and columns
fr: Fonctionnalité de TablePress : Déplacer lignes et colonnes

en: Did you know? You can drag and drop rows and columns via the row number and the column title. And the arrows next to the column title can be used for sorting.
fr: Le saviez-vous ? Vous pouvez glisser et déplacer les lignes et les colonnes depuis les numéros de lignes et le titre des colonnes. Et les flèches à côté des titres des colonnes permettent d'effectuer un tri.

en: Click the &#8220;%1$s&#8221; button for the desired table to automatically insert the<br />corresponding Shortcode (%2$s) into the editor.
fr: Cliquer sur le bouton &#8220;%1$s&#8221; de la table voulue pour insérer automatiquement le <br />Shortcode correspondant (%2$s) dans l'éditeur.

[ctx: button]
en: Download Export File
fr: Télécharger le fichier d'export

en: Error: You selected to replace or append to an existing table, but did not select a table.
fr: Erreur : Vous avez choisi de remplacer ou compléter une table existante sans choisir la table.

en: You can also choose to import it as a new table, to replace an existing table, or to append the rows to an existing table.
fr: Vous pouvez également choisir de l'importer en tant que nouvelle table, en remplacement d'une table existante ou pour compléter les lignes d'une table existante.

en: Add, Replace, or Append?
fr: Ajouter, remplacer ou compléter ?

en: Append rows to existing table
fr: Compléter les lignes d'une table existante

en: Table to replace or append to
fr: Table à remplacer ou compléter

[ctx: button]
en: Import
fr: Importer

en: This means that you either let the plugin create an empty table for you or that you load an existing table from either a CSV, HTML, JSON, XLS, or XLSX file.
fr: Cela signifie que soit vous laissez l'extension créer un tableau vide pour vous, soit vous chargez un tableau existant depuis un fichier CSV, HTML, JSON, XLS ou XLSX.

en: You are now seeing the copied table, which has the table ID &#8220;%s&#8221;.
fr: Vous regardez maintenant le tableau copié qui a l'ID &#8220;%s&#8221;.

en: Copy Table
fr: Copier le tableau

en: Show the table name %s the table.
fr: Montre le nom du tableau %s du tableau.

en: Show the table description %s the table.
fr: Montre la description du tableau %s du tableau.

en: TablePress can import tables from existing data, like from a CSV, XLS, or XLSX file from a spreadsheet application (e.g. Excel), an HTML file resembling a webpage, or its own JSON format.
fr: TablePress peut importer des tableaux depuis des données existantes, comme depuis un fichier CSV, XLS ou XLSX depuis un tableur (ex. Excel), un fichier HTML ressemblant à une page web, ou depuis son propre format JSON.

en: Attention: Unfortunately, an error occurred.
fr: Attention : Malheureusement, une erreur s'est produite.

en: The following error was registered: <code>%s</code>.
fr: L'erreur suivante a été enregistrée : <code>%s</code>.

en: Because of this error, the table can not be edited at this time, to prevent possible further data loss.
fr: En raison de cette erreur, le tableau ne peut pour l'instant pas être modifié afin d'empêcher d'autres pertes de données.

en: Please see the <a href="%s">TablePress FAQ page</a> for further instructions.
fr: Merci de regarder la <a href="%s">page FAQ de TablePress</a> pour plus d'instructions.

en: Back to the List of Tables
fr: Retour à la liste des tableaux

en: Error: The internal data of this table is corrupted!
fr: Erreur : Les données internes de ce tableau sont corrompues !

en: Tables can be styled by changing and adding CSS commands.
fr: Les tableaux peuvent être "stylisés" en modifiant ou ajoutant des commandes CSS.

en: Enter Table Name here
fr: Saisissez le nom du tableau ici

en: Enter Description here
fr: Saisissez une description ici

en: Please click into the cell that you want to edit using the &#8220;Advanced Editor&#8221;.
fr: Merci de cliquer sur la cellule que vous voulez modifier avec l'&#8220;éditeur avancé&#8221;.

en: Insert Shortcode
fr: Insérer le code court

en: You should <a href="%s">add</a> or <a href="%s">import</a> a table to get started!
fr: Vous devez <a href="%s">ajouter</a> ou <a href="%s">importer</a> un tableau pour commencer !

en: Enable the table information display, with information about the currently visible data, like the number of rows.
fr: Active l'affichage des informations du tableau, avec les informations relatives aux données visibles, comme le nombre de lignes.

en: You can select multiple tables by holding down the &#8220;Ctrl&#8221; key (Windows) or the &#8220;Command&#8221; key (Mac).
fr: Vous pouvez sélectionner plusieurs tableaux en maintenant enfoncée la touche &#8220;Ctrl&#8221; (Windows) ou la touche &#8220;Cmd&#8221; (Mac).

en: all donors, contributors, supporters, reviewers, and users of the plugin!
fr: Merci à tous les donateurs, les contributeurs, les évaluateurs et les utilisateurs de l’extension !

en: At first, you should add or import a table.
fr: Vous devez d’abord ajouter ou importer un tableau.

en: Show
fr: Afficher

en: Print Table Name
fr: Afficher le nom du tableau

en: Print Table Description
fr: Afficher la description du tableau

en: Show %s rows per page.
fr: Afficher %s lignes par page.

en: The internal data of table &#8220;%1$s&#8221; (ID %2$s) is corrupted.
fr: Les données internes du tableau &#8220;%1$s&#8221; (ID %2$s) sont corrompues.

en: Support the plugin with your <a href="%s">donation</a>!
fr: Supportez cette extension avec un <a href="%s">don</a> !

en: ; (semicolon)
fr: ; (point-virgule)

en: , (comma)
fr: , (virgule)

en: \t (tabulator)
fr: \t (tabulation)

en: The imported file contains errors:
fr: Le fichier importé contient des erreurs :

en: <!-- The table with the ID %s is empty! -->
fr: <!-- Le tableau avec l'ID %s est vide ! -->

en: TablePress Help
fr: Aide de TablePress

en: More information about TablePress can be found on the <a href="%1$s">plugin&#8217;s website</a> or on its page in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
fr: Plus d'information sur TablePress disponible sur le <a href="%1$s">portail des extensions</a> ou sur sa page dédiée dans le <a href="%s">Répertoire des extensions de WordPress</a>.

en: <a href="%1$s">Support</a> is provided through the <a href="%2$s">WordPress Support Forums</a>.
fr: Le <a href="%1$s">support</a> est assuré via le <a href="%2$s">forum de support de WordPress</a>.

en: If you like the plugin, <a href="%1$s"><strong>a donation</strong></a> is recommended.
fr: Si vous aimez cette extension, <a href="%1$s"><strong>un don</strong></a> est recommandé.

en: For more information:
fr: Pour plus d'information :

en: Do you really want to delete this table? | Do you really want to delete these tables?
fr[0]: Voulez-vous vraiment effacer ce tableau ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment effacer ces tableaux ?

en: Table
fr: Tableau

en: Insert a Table from TablePress
fr: Insérer un tableau TablePress

en: TablePress Table
fr: Tableau TablePress

en: Support TablePress with your donation!
fr: Soutenez TablePress avec un don !

en: Donate
fr: Faites un don

en: All Tables
fr: Tous les tableaux

en: Add New Table
fr: Ajouter un tableau

en: Add New
fr: Ajouter

en: Import a Table
fr: Importer un tableau

en: Export a Table
fr: Exporter un tableau

en: Plugin Options
fr: Options

en: Imported from Manual Input
fr: Importé depuis une entrée manuelle

en: Preview
fr: Aperçu

en: %s ago
fr: Il y a %s

en: (no name)
fr: (sans nom)

en: Copy of %s
fr: Copie de %s

en: Usage
fr: Utilisation

en: Help and Support
fr: Aide et support

en: Author and License
fr: Auteur et Licence

en: Credits and Thanks
fr: Crédits et remerciements

en: Debug and Version Information
fr: Debug et information de version

en: TablePress allows you to create and manage tables in the admin area of WordPress.
fr: TablePress vous permet de créer et gérer des tableaux dans l'interface d'administration de WordPress.

en: Tables may contain text, numbers and even HTML (e.g. to include images or links).
fr: Les tableaux peuvent contenir du texte, des nombres mais également de l'HTML (ex. pour inclure images ou liens).

en: For technical information, please see the <a href="%s">documentation</a>.
fr: Pour des informations techniques, merci de vous référer à la <a href="%s">documentation</a>.

[ctx: navigation bar]
en: Import
fr: Importer

[ctx: navigation bar]
en: Export
fr: Exporter

en: TablePress was uninstalled successfully.
fr: TablePress a été désinstallé avec succès.

en: All tables, data, and options were deleted.
fr: Toutes les tables, données et options ont été supprimées.

en: Please also ask him to delete your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files from the server.
fr: Merci d'également lui demander de supprimer votre fichier &#8220;CSS personnalisé&#8221; pour TablePress sur le serveur.

en: You may now also delete your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files in the <code>wp-content</code> folder.
fr: Vous devez également supprimer votre fichier &#8220;CSS personnalisé&#8221; de TablePress depuis le dossier <code>wp-content</code>.

en: Go to &#8220;Plugins&#8221; page
fr: Aller sur la page des &#8220;Extensions&#8221;

en: Go to Dashboard
fr: Aller sur le Tableau de bord

en: Uninstall TablePress
fr: Désinstaller TablePress

en: XLS - Microsoft Excel 97-2003 (experimental)
fr: XLS - Microsoft Excel 97-2003 (expérimental)

en: XLSX - Microsoft Excel 2007-2013 (experimental)
fr: XLSX - Microsoft Excel 2007-2013 (expérimental)

en: You may now ask the network admin to delete the plugin&#8217;s folder <code>tablepress</code> from the server, if no other site in the network uses it.
fr: Si aucun autre site utilise cette extension, vous devez alors demander à l'administrateur réseau de supprimer le dossier <code>tablepress</code> de l'extension sur le serveur.

en: You may now manually delete the plugin&#8217;s folder <code>tablepress</code> from the <code>plugins</code> directory on your server or use the &#8220;Delete&#8221; link for TablePress on the WordPress &#8220;Plugins&#8221; page.
fr: Vous devez maintenant effacer manuellement le dossier <code>tablepress</code> de l'extension du dossier <code>plugins</code> sur votre serveur ou utiliser le lien &#8220;Supprimer&#8221; pour TablePress depuis la page &#8220;Extensions&#8221; de WordPress.

en: <em>unknown</em>
fr: <em>inconnu</em>

en: Edit
fr: Modifier

en: Frequently Asked Questions
fr: Foire aux questions

en: Edit Table
fr: Modifier le tableau

en: Before asking for support, please carefully read the <a href="%s">Frequently Asked Questions</a>, where you will find answers to the most common questions, and search through the forums.
fr: Avant d'écrire au support technique, merci de bien lire la <a href="%s">FAQ</a>, où vous trouverez la réponses des questions aux plus fréquentes, et de chercher à travers les forums.

en: Thank you for using <a href="https://tablepress.org/">TablePress</a>.
fr: Merci d’utiliser <a href="https://tablepress.org/">TablePress</a>.

en: Save Changes
fr: Enregistrer les changements

en: The preview could not be loaded.
fr: L’aperçu ne peut pas être chargé.

en: The table could not be loaded.
fr: Ce tableau ne peut pas être chargé.

en: Plugin page
fr: Page de l’extension

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous n’avez pas les droits suffisants pour accéder à cette page.

en: About
fr: &Agrave; propos

en: About TablePress
fr: &Agrave; propos

en: This is a preview of your table.
fr: C’est un aperçu de votre tableau.

en: Because of CSS styling in your theme, the table might look different on your page!
fr: En raison du style CSS dans votre thème, votre tableau risque de s’afficher différent sur votre page !

en: The features of the DataTables JavaScript library are also not available or visible in this preview!
fr: Les fonctionnalités de la librairie des DataTables JavaScript ne sont également pas disponibles ou visibles dans cet aperçu !

en: To insert the table into a page, post, or text widget, copy the Shortcode %s and paste it into the editor.
fr: Pour insérer le tableau dans une page, un article ou un texte widget, copier le code court %s et collez-le dans l'éditeur.

en: Plugin Purpose
fr: Fonctionnalités de l’extension

en: More Information and Documentation
fr: Plus d’information et documentation

en: Your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files have been deleted automatically.
fr: Votre fichier « CSS personnalisé » pour TablePress a été supprimé automatiquement.

en: You can then show the tables in your posts, on your pages, or in text widgets by using a Shortcode.
fr: Vous pouvez alors afficher les tableaux dans vos articles, sur vos pages, ou dans vos textes widgets en utilisant un code court.

en: If you want to show your tables anywhere else in your theme, you can use a Template Tag function.
fr: Si vous voulez afficherr vos tableaux n’importe où dans votre thème, vous pouvez utiliser la fonction Template Tag.
